Malowanie
Malowanie
Malowanie szkła to metoda jego zdobienia.
Malowanie szkła wykonujemy przy pomocy 2 rodzajów farb:
- emaliowanie za pomocą mineralnych farb ceramicznych – emalia szkliwna to specjalna farba, w której skład wchodzi baza szklana (drobny miał szklany) i odpowiednio dobrane pigmenty. Farba nałożona na powierzchnię, wtapia się i trwale z nią zespala podczas procesu hartowania. Gwarantuje to twardą, trudno usuwalną mechanicznie i chemicznie powłokę. Po hartowaniu szkło nie może być już poddane obróbce.
- lakierowane wodorozcieńczalnymi lakierami lub farbami chemoutwardzalnymi (rozpuszczalnikowymi) – zaletą tego rodzaju farby jest możliwość dalszej obróbki szkła lakierowanego, w tym rozkroju, szlifowania etc.
Farby nakładamy w 2 technologiach:
- malowanie całopowierzchniowe szkła przy pomocy walców - odbywa się w specjalnie do tego celu skonstruowanej maszynie (roller coater), która gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości powierzchni malowanej. Formatkę szklaną umieszcza się w pozycji poziomej pomiędzy rolkami – na jednej z nich znajduje się precyzyjnie dozowana ilość farby. Poprzez dokładnie ustalony docisk wałków do materiału, następuje przeniesienie farby z wałka na szkło, zapewniając jednakową warstwę farby na całym malowanym elemencie.
Minimalny wymiar szkła: 35 x 250 mm
Maksymalny wymiar szkła: 1300 x 2200 mm
Zakres grubości szkła: 4 - 19 mm
- sitodruk - proces technologiczny polegający na nanoszeniu farby na różnego rodzaju powierzchnie przy pomocy sita, na którym odwzorowany jest drukowany obraz. Matryca przygotowywana jest w zależności od wielkości, kształtu i wzoru. Technika ta daje możliwość malowania różnego rodzaju wzorów a także całe powierzchnie.
Minimalny format druku: 50 x 250 mm
Maksymalny format druku: 962 x 2100 mm
Zakres grubości drukowanego szkła: 4 - 19 mm
Współczesna architektura coraz częściej wykorzystuje szkło jako materiał dekoracyjny. Szkło malowane ma bardzo szerokie zastosowanie. Zaczynając od drobnych elementów dekoracyjnych i meblowych, przez elementy wyposażenia wnętrz, po ścianki działowe i okładziny ścienne, aż wreszcie ciężkie szkło bezpieczne jak balustrady, barierki, szyby windowe, schody szklane, podłogi i podesty. Często znajduje zastosowanie w architekturze do przeszkleń fasad budynków przy tzw. drugiej skórze, czy elementach szklanych, gdzie pełni dodatkową funkcję ochrony przed słońcem.